Life coaching jest silnie interdyscyplinarnym rodzajem coachingu, poruszającym się w obszarach socjologii, psychologii i neurobiologii. Najważniejszym i kluczowym celem life coachingu jest poprawa jakości życia osoby poddanej procesowi. W tym wypadku zadaniem coacha jest przeprowadzenie osoby z punktu, w którym aktualnie znajduje się jej życie do punktu, który chce osiągnąć. Wsparcie, motywacja, ale też rozliczanie z podjętych działań – wszystko to zapewnia profesjonalny life coach.
Należy jednak pamiętać, że life coach to nie terapeuta. Będzie on skupiony na przyszłości Klienta w przeciwieństwie do psychoterapii zorientowanej na czas przeszły. Bez obaw można określić life coacha jako „mediatora zmian”, bądź też „katalizator odwagi”.
Life coach może wesprzeć Klienta przy decyzjach w wielu obszarach jego życia, na przykład rozwoju osobistym, problemach w związku, motywacji, finansach, kreatywności oraz wielu innych. Współpraca z life coachem nie opiera się jednak na otrzymywaniu od niego rad, lecz na samodzielnym wypracowywaniu przez Klienta drogi do zaplanowanego celu.
To jest właśnie kluczowa zaleta life coachingu: założenie że to my, jako jednostki, jesteśmy ekspertami na temat naszego własnego życia, a coach ma za zadanie naprowadzić nas na ścieżkę wiodącą do wypracowania najlepszych rozwiązań.